2011-11-14 11:21:00

Sigurnost djece pri korištenju Interneta

Nasilje preko interneta, u svijetu poznato kao cyberbullying, opći je pojam za svaku komunikacijsku aktivnost putem interneta ili mobitela koja se može smatrati štetnom kako za pojedinca, tako i za zajedničko dobro.

Tim oblikom nasilja među vršnjacima obuhvaćene su situacije kada je dijete ili tinejdžer izloženo napadu drugog djeteta, tinejdžera ili grupe djece, putem interneta ili mobilnog telefona. Odnosno i počinitelj(i) i žrtva(e) su maloljetnici.

U rubrici "Korisni linkovi" potražite web adrese stranica na kojima se možete detaljnije informirati.

Za izradu vijesti korišteni su podatci iz brošure "Nasilje preko Interneta" u izdanju Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba, izdane u Zagrebu 2006.g.

Međuvršnjačko nasilje putem interneta uključuje poticanje grupne mržnje, napade na privatnost, uznemiravanje, uhođenje, vrijeđanje, nesavjestan pristup štetnim sadržajima, te širenje nasilnih i uvredljivih komentara.

Može uključivati slanje okrutnih, zlobnih, katkad i prijetećih poruka, kao i kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka.

Takvo se nasilje odnosi i na slanje fotografija svojih kolega te traženje ostalih da ih procjenjuju po određenim karakteristikma ili da glasaju, a sve s ciljem da žrtvu osramote pred što većim brojem ljudi.

Nasilje na internetu uključuje i "provaljivanje" u tuđe e-mail adrese te slanje zlobnih i neugodnih sadržaja drugima.

 

 Kako postupiti?

- uočiti pojavu izloženosti nasilju putem Interneta
- razgovarati sa žrtvom
- poticati žrtvu da iskaže problem s kojim se suočava
- obrazložiti da žrtva nije kriva
- razvijati razumijevanje i povjerenje unutar obitelji
- potražiti stručnu pomoć
- prijaviti nasilje policiji

 


Osnovna škola Augusta Šenoe Zagreb