2023-04-26 21:46:06 Terenska nastava 7. razreda naše škole Učenici Fran Ivanković i Domagoj Sever, 7.b, napisali su izvješće o terenskoj nastavi učenika sedmih razreda. Terenska nastava 7. razreda naše škole - izvješće Knin-Sinj-Vodice-Prvić-Šibenik-Sokolarski centar-NP KrkaDana 17. travnja 2023. godine krenuli smo na trodnevnu terensku nastavu. U ovom izletu sudjelovali su učenici svih sedmih razreda Osnovne škole Augusta Šenoe i njihovi razrednici. U pratnji učenicima, osim njihovih razrednika, bili su i profesori nastavnih predmeta na koje se tema terenske nastave odnosila Odredište su bili gradovi Knin, Sinj, Vodice i Šibenik, otok Prvić i Nacionalni park Krka. Polazak je bio u 7 sati ujutro ispred Područne škole Pongračevo. Nakon redovite policijske kontrole autobusa uputili smo se prema Kninu. Uz dva kratka zaustavljanja zbog odmora i osvježenja stigli smo u Knin. Posjetili smo Kaštel Knin odnosno kninsku tvrđavu, čuvaricu grada Knina, Zvonimirova grada. Kninska je tvrđava jedna od najvećih utvrda u Dalmaciji i ovakvog je izgleda od početka 18. stoljeća. Tijekom završnih operacija Domovinskog rata hrvatska zastava s kninske tvrđave postala je simbol pobjede Republike Hrvatske i tog razdoblja nedavne povijesti. Zastavu je nakon oslobođenja Knina postavio general bojnik Ivan Korade, a sutradan i prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman. Nakon toga smo se autobusima uputili prema Sinju, gdje je naše odredište bio Muzej Sinjske alke. Viteška igra Sinjska alka dobila je ondje svoj reprezentativni muzejski prostor gdje je tijekom cijele godine moguće vidjeti stare alkarske odore, opremu i oružje sinjskih alkara. Muzej je otvoren u kolovozu 2015. godine i svojim stalnim postavom doseže najviše muzejske standarde, prezentacijske i tehnološke, te smo zorno uz videoprikaz vidjeli kako je i zašto nastala alka.
Sljedeća naša stanica bilo je Svetište Gospe Sinjske gdje smo se zaustavili kako bismo vidjeli sliku Presvete Bogorodice Milosrđa koja je smještena uz oltar u crkvi sinjskog franjevačkog samostana. Bogorodica je slavljena kao čudotvorna u Cetinskoj krajini i blagdan Gospe Sinjske slavi se devetnicom, hodočašćem i velikom procesijom vjernika ulicama Sinja svakog 15. kolovoza. Sljedeći dan smo započeli doručkom u hotelu u 8 sati. Već u 9 sati krenuli smo autobusima prema šibenskoj luci. Ondje su ostali parkirani naši autobusi, a mi smo brodom nastavili put prema otoku Prviću. Cilj posjeta tom otoku bio je posjetiti Memorijalni centar Fausta Vrančića koji je otvoren 2012. godine u počast velikom izumitelju, inženjeru, jezikoslovcu i biskupu Faustu Vrančiću, koji se svojom genijalnošću isticao među najvećim umovima renesanse. Autor je petojezičnog rječnika pod nazivom Rječnik pet najplemenitijih jezika Europe i djela Machinae novae, u kojem je opisao 56 raznovrsnih uređaja i tehničkih rješenja. U Centru su izloženi modeli i makete njegovih izuma: mlinova na vodeni i na vjetreni pogon, raznih naprava za prenošenje teških konstrukcija, mostova. U vanjskom dijelu objekta postavljeni su izumi u prirodnoj veličini: viseći most, mlin za masline i padobran. Po vlastitoj želji Faust Vrančić pokopan je u crkvi Svete Marije od Milosti u Prvić Luci.
Nakon obilaska otoka Prvića brodom smo se vratili u Šibenik i ručali u restoranu. Kada smo pojeli, imali smo izbor između šetnje po gradu ili ostajanja u restoranu. Nakon sat vremena vratili smo se do restorana, razdijelili na dvije grupe po razmještaju sjedenja u autobusu te smo se upoznali s lokalnim vodičem. On nas je proveo po gradu. Vidjeli smo Katedralu svetog Jakova koja je jako lijepo ukrašena i posjetili krstionicu. Katedrala na sebi ima 71 isklesanu glavu nekih ljudi. Nepoznato je tko su zapravo ti ljudi, ali postoji puno teorija.
Sljedeći dan rano ujutro smo doručkovali, spremili svoje stvari i napustili hotel. Autobusom smo krenuli prema Sokolarskom centru gdje smo se upoznali sa sovom i sokolima i naučili neke zanimljive činjenice o pticama, a zatim smo se prošetali po Sokolarskom centru te posjetili suvenirnicu. Autobusom smo došli do NP Krka te se tamo prošetali pored predivnih slapova. NP Krka postao je nacionalni park 1985. godine. Tamo smo vidjeli ostatak prve hidroelektrane u Hrvatskoj, a to je bila samo vodena turbina. Domaći vodič nam je pokazao i objasnio kako se prije proizvodila odjeća na tom području i kako se kovalo tamo te smo posjetili kuhinju koja se prije koristila. Nakon posjeta otišli smo u restoran i ručali. Kada smo svi pojeli, zaputili smo se u autobus te krenuli prema Zagrebu. Uz dvije stanke na putu vratili smo se ispred PŠ Pongračevo u 20:30 i zadovoljni krenuli svojim domovima. Autori teksta: Fran Ivanković i Domagoj Sever, 7.b
|
Osnovna škola Augusta Šenoe Zagreb |