Osvrt i fotografije s književno - glazbene večeri

U srijedu 10.travnja 2019. u našoj školi održana je književno-glazbena večer, a tema ovogodišnje književno-glazbene večeri bila je Mato Lovrak. Ove godine obilježava se 120 godina od njegovog rođenja i 45 godina od njegove smrti.
Pročitajte detaljije u nastavu vijesti i pogledajte fotoalbum događanja...

Mnogi ne znaju da je Mato Lovrak,  najveći hrvatski pisac za djecu, bio učitelj i da je radio u našoj školi od 1934.do 1954. On je autor nekoliko desetaka pripovijetki i romana za djecu te tri romana za odrasle. Rođen je u Velikom Grđevcu, selu kod Bjelovara, i prvi je u hrvatskoj dječjoj književnosti uveo seosku djecu kao glavne junake.

Na književno-glazbenoj večeri čuli smo narodne popevke, pjesme iz poznatog filma Vlak u snijegu, koji je snimljen prema istoimenom Lovrakovom romanu, te kompoziciju na klaviru. Poslušali smo i ulomke iz njegovih romana Družba Pere Kvržice, Vlak u snijegu te romana Iskrica, koji je pisao dok je radio u našoj školi i koji sadrži puno autobiografskih elemenata.Djedu našeg učenika „petaša“ Mato Lovrak bio je učitelj pa smo čuli intervju s djedom o njegovim sjećanjima na učitelja Lovraka. Nadamo se da smo našom priredbom današnjim učenicima uspjeli približiti vrijeme u kojem je Lovrak živio i radio i da smo mu odali počast kao velikom  dječjem piscu i dijelu naše škole s dugom i bogatom poviješću.

objavio: Ana Kovačević Petrunjela Krajačić   datum: 15. 4. 2019.