Postupanje u slucaju ozlijede zuba, bilo da se radi o lomu ili izbijanju.
Buduci da je trauma zuba relativno cesta ozlijeda u djece, objavljujemo smjernice postupanja u takvom slucaju.
Upute su na plakatu na hrvatskom jeziku a više informacija učenici i roditelji mogu potražiti na ovim poveznicama:
za android:
Ili za iphone:
I još nekoliko preporuka:
Ukoliko se radi o puknucu dijela zuba, pokusati pronaci taj dio, isprati ga fizioloskom otopinom/slinom djeteta, staviti u tekuci medij (fizioloska otopina, mlijeko, slina, po mogucnosti ne voda, ali i to je bolje nego da je na suhom) te u najkracem roku otici odabranom stomatologu, ili mozda bolje specijlaistu djecje stomatologije (perkovceva, gunduliceva).
Ukoliko je cijeli zub izbijen, pronaci ga, ocistiti fizioloskom otopinom ili slinom, pritom ga drzeci za KRUNU, nikako za korijen, da se odrzi vitlanost stanica, te ga (ukoliko situacija i dijete dozvoljavaju) repozicionirati na mjesto iz kojeg je izbijen, i neka dijete zagrize u vatu da zub stoji na mjestu. Zatim obavezno otici stomatologu (preporuka ili perkovceva ili gunduliceva, perkovceva radi preko tjedna i ujutro i popodne, fax ujutro sigurno, popodne bas i ne). Ukoliko se zub ne moze vratiti na mjesto, ociscen zub staviti u vlazni medij (fizioloska, slina, mlijeko) te otici stomatologu.
Bitno je vrijeme, jer ukoliko se zub repozicionira unutar 30 minuta od traume, prognoze su puno bolje nego ako je to nakon sat vremena. Najbolja prognoza je kod trenutnog vracanja zuba na njegovo mjesto unutar minuta od traume.
Zub ne cistimo alkoholom niti icime agresivnim jer je pozeljno ocuvati sloj zivih stanica na korojenu kako bi se zub mogao reintegrirati. Zato ga i drzimo za krunu a ne za korijen.
Odlazak sromatologu obavezan nakon bilo kakve traume, neveznao je li zub vracen na svoje mjesto ili u posudi sa tekucinom koja ga odrzava kratko vrijeme.