preskoči na sadržaj
Raspored informacija

  Termini individualnih razgovora u šk.godini 2024./2025.:

Razredna nastava

Predmetna nastava

Zagreb, listopad 2024.


Osnovne odredbe aktualnih Zakona i Pravilnika - za roditelje:

Dokument s aktualnim osnovnim odredbama Zakona i Pravilnika

 Sa stranica MZOM-a

- U privitku preuzmite dopunjeni popis dokumenata, zakonskih i podzakonskih akata.

Obavijesti za roditelje

Sigurnost djece pri korištenju Interneta

Nasilje preko interneta, u svijetu poznato kao cyberbullying, opći je pojam za svaku komunikacijsku aktivnost putem interneta ili mobitela koja se može smatrati štetnom kako za pojedinca, tako i za zajedničko dobro.

Tim oblikom nasilja među vršnjacima obuhvaćene su situacije kada je dijete ili tinejdžer izloženo napadu drugog djeteta, tinejdžera ili grupe djece, putem interneta ili mobilnog telefona. Odnosno i počinitelj(i) i žrtva(e) su maloljetnici.

U rubrici "Korisni linkovi" potražite web adrese stranica na kojima se možete detaljnije informirati.

Za izradu vijesti korišteni su podatci iz brošure "Nasilje preko Interneta" u izdanju Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba, izdane u Zagrebu 2006.g.


Međuvršnjačko nasilje putem interneta uključuje poticanje grupne mržnje, napade na privatnost, uznemiravanje, uhođenje, vrijeđanje, nesavjestan pristup štetnim sadržajima, te širenje nasilnih i uvredljivih komentara.

Može uključivati slanje okrutnih, zlobnih, katkad i prijetećih poruka, kao i kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka.

Takvo se nasilje odnosi i na slanje fotografija svojih kolega te traženje ostalih da ih procjenjuju po određenim karakteristikma ili da glasaju, a sve s ciljem da žrtvu osramote pred što većim brojem ljudi.

Nasilje na internetu uključuje i "provaljivanje" u tuđe e-mail adrese te slanje zlobnih i neugodnih sadržaja drugima.

 

 Kako postupiti?

- uočiti pojavu izloženosti nasilju putem Interneta
- razgovarati sa žrtvom
- poticati žrtvu da iskaže problem s kojim se suočava
- obrazložiti da žrtva nije kriva
- razvijati razumijevanje i povjerenje unutar obitelji
- potražiti stručnu pomoć
- prijaviti nasilje policiji

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Sanja Kovačević   datum: 14. 11. 2011.

Za roditelje

Iz Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (pročišćeni tekst)

http://narodnenovine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_11_126_2705.html 60/76
27.11.2015.

XV. PRAVA I OBVEZE RODITELJA

Članak 135.

(1) Roditelj učenika dužan je upisati dijete u osnovnu školu sukladno članku 19. ovog Zakona te se brinuti o redovitom pohađanju obveznog dijela programa kao i ostalih oblika odgojnoobrazovnog rada u koje je učenik uključen.

(2) Roditelj učenika ima pravo i obvezu sudjelovati u njegovom obrazovanju i biti redovito obaviješten o njegovim postignućima.

Članak 136.

(1) Roditelj učenika je dužan brinuti se da učenik redovito izvršava obveze te u primjerenom roku javiti razlog izostanka učenika.

(2) Ako roditelj zanemaruje svoje obveze iz stavka 1. ovog članka, škola mu je dužna uputiti pisani poziv za razgovor s razrednikom i stručnim suradnicima škole.

(3) Način opravdavanja izostanaka učenika i primjereni rok javljanja o razlogu izostanka uređuju se statutom.

(4) Ako roditelj učestalo zanemaruje obveze iz stavka 1. ovog članka, škola je dužna o tome obavijestiti ured državne uprave, odnosno Gradski ured i nadležnu ustanovu socijalne skrbi koji su dužni izvijestiti školu o poduzetim mjerama.

Članak 137.

(1) U školi se ustrojava vijeće roditelja.

(2) Roditelji učenika svakog razrednog odjela između sebe biraju jednog člana u vijeće roditelja, a u školama u kojima se školovanje ne provodi u razrednim odjelima sastav vijeća roditelja uređuje se statutom.

(3) Vijeće roditelja između sebe bira predsjednika i zamjenika predsjednika.

(4) Vijeće roditelja daje mišljenje o prijedlogu školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada, raspravlja o izvješćima ravnatelja o realizaciji školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada škole, razmatra pritužbe roditelja u svezi s odgojnoobrazovnim radom, predlaže mjere za unapređenje obrazovnog rada, predlaže svog člana školskog odbora te obavlja i druge poslove u skladu sa statutom škole.

(5) Ravnatelj škole dužan je u najkraćem mogućem roku obavijestiti vijeće roditelja o svim pitanjima od općeg značaja za školu.

(6) Ravnatelj škole, školski odbor i osnivač dužni su, u okviru svoje nadležnosti, razmotriti prijedloge roditeljskog vijeća i pisano ga o tome izvijestiti.




Tražilica



Dobro došli!


Anketa
Koji od izvannastavnih događanja u školi biste odabrali i u njima sudjelovali?









Na mreži...

Foto albumi

FB stranica škole

Instagram stranica škole


Video zapisi

Vimeo stranica škole

Youtube kanal

Publikacije škole


Red button -MUP

 


Sigurniji internet


Korisni linkovi
Lista linkova je prazna




preskoči na navigaciju