Povijest

Davne 1932. godine, točnije 28. lipnja, svečano je otvorena naša škola. Škola je sagrađena prema nacrtima arhitekta Ivana Zemljaka, te je uvrštena u zaštićenu kulturnu baštinu Grada Zagreba.

Od otvorenja škole, već punih 80 godina, u njoj se održava nastavni, odgojno-obrazovni rad. Prenamjene i oblikovanje unutarnjih prostora odvijalo se prema zahtjevima pedagoških standarada te promjenama u odgojno-obrazovnom sustavu.

Fotografija preuzeta s web adrese http://www.mimoa.eu/projects/Croatia/Zagreb

Od osnutka do danas škola je nosila naziv:
Državna narodna ženska škola
"Kraljica Marija" - (dvorišna zgrada)
Državna narodna muška škola "Kralj Aleksandar" - (ulična zgrada)
Državna djevojačka pučka škola
XVI sedmogodišnja ženska škola
XV sedmogodišnja muška škola
Državna narodna osnovna škola
I. narodna osmogodišnja škola
Osnovna škola Selska cesta
Osnovna škola "Marija Vidović"
Osnovna škola "Marko Orešković"
Osnovna škola "August Šenoa" (1968.)
Osnovna škola Augusta Šenoe

Fotografija preuzeta s weba http://www.vrtic-bajka.hr

Adaptacije i preuređenja

Zbog starosti objekta, prostori škole, školske dvorane i dvorišta zadnjih godina pokazuju vidljive znakove dotrajalosti.
Adaptacije i obnova školskih prostora započinju u školskoj godini 2003./2004. kad su uređene krovne terase iznad učionica dvorišne zgrade i jedna terasa na uličnoj zgradi. Sačinjen je projekt obnove svih školskih zgrada i to u cijelosti.
Tijekom školske godine 2004./05. u potpunosti je uređena školska športska dvorana u čijem je sastavu i Dječji vrtić "Bajka", a u školskoj godini 2005./2006. u potpunosti je adaptirana i uređena dvorišna školska zgrada.

Tijekom ljetnih praznika 2016. uređena je ulična zgrada (električne instalacije, računalna mreža, unutrašnje uređenje zidova) i sportska dvorana (parket i prozori).

Zanimljivosti iz povijesti škole

Uvođenje e-dnevnika

U školskoj godini 2015./2016. uveden je sustav e-Dnevnika za učenike predmetne nastave.

U šk.godini 2016./2017. uveden je e-dnevnik za razrednu nastavu.

e-Dnevnik je web aplikacija za vođenje razredne knjige u elektroničkom obliku, koji je početkom školske godine 2011/12. uveden kao pilot projekt u tri srednje škole: XV. Gimnaziji u ZagrebuGimnaziji Požega i u Medicinskoj školi Ante Kuzmanića u Zadru. Od tada se u tri prva razreda svake škole službena evidencija vodi u e-Dnevniku, a 70 nastavnika je u ove razrede ulazilo s tablet računalima putem kojih su pristupali e-Dnevniku u koji su upisivali nastavne sate, izostanke i ocjene.

Aplikaciju je izradio CARNet te ona ima sve funkcionalnosti postojeće razredne knjige, uz dodatne funkcionalnosti koje omogućava uporaba informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT).

objavio: Sanja Kovačević   datum: 5. 9. 2016.