Povijest

Davne 1932. godine, točnije 28. lipnja, svečano je otvorena naša škola. Škola je sagrađena prema nacrtima arhitekta Ivana Zemljaka, te je uvrštena u zaštićenu kulturnu baštinu Grada Zagreba.

Od otvorenja škole, već punih 80 godina, u njoj se održava nastavni, odgojno-obrazovni rad. Prenamjene i oblikovanje unutarnjih prostora odvijalo se prema zahtjevima pedagoških standarada te promjenama u odgojno-obrazovnom sustavu.

Fotografija preuzeta s web adrese http://www.mimoa.eu/projects/Croatia/Zagreb

Od osnutka do danas škola je nosila naziv:
Državna narodna ženska škola
"Kraljica Marija" - (dvorišna zgrada)
Državna narodna muška škola "Kralj Aleksandar" - (ulična zgrada)
Državna djevojačka pučka škola
XVI sedmogodišnja ženska škola
XV sedmogodišnja muška škola
Državna narodna osnovna škola
I. narodna osmogodišnja škola
Osnovna škola Selska cesta
Osnovna škola "Marija Vidović"
Osnovna škola "Marko Orešković"
Osnovna škola "August Šenoa" (1968.)
Osnovna škola Augusta Šenoe

Fotografija preuzeta s weba http://www.vrtic-bajka.hr

Adaptacije i preuređenja

Zbog starosti objekta, prostori škole, školske dvorane i dvorišta zadnjih godina pokazuju vidljive znakove dotrajalosti.
Adaptacije i obnova školskih prostora započinju u školskoj godini 2003./2004. kad su uređene krovne terase iznad učionica dvorišne zgrade i jedna terasa na uličnoj zgradi. Sačinjen je projekt obnove svih školskih zgrada i to u cijelosti.
Tijekom školske godine 2004./05. u potpunosti je uređena školska športska dvorana u čijem je sastavu i Dječji vrtić "Bajka", a u školskoj godini 2005./2006. u potpunosti je adaptirana i uređena dvorišna školska zgrada.

Tijekom ljetnih praznika 2016. uređena je ulična zgrada (električne instalacije, računalna mreža, unutrašnje uređenje zidova) i sportska dvorana (parket i prozori).

Zanimljivosti iz povijesti škole

Dan škole - svečana priredba prigodom 85.godina rada škole

85. godina rada škole obilježili smo 28.11.2017. u dvorani II Doma sportova, svečanom priredbom na kojoj se u publici okupilo oko 1800 gledatelja.

Dan škole, 85 godina škole - snimka priredbe - pogledajte

Bila je to svečanost kojoj su nazočili svi naši učenici i njihovi roditelji, obitelji, bivši učenici, sadašnji i bivši djelatnici škole, gosti iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje, ravnatelji osnovnih škola Grada Zagreba, predstavnici udruga, saveza, gađanskih inicijativa, zajednica i još mnogi drugi suradnici i prijatelji.

O priredbi:

Trešnjevka Online - članak 1.

Mapiranje Trešnjevke

Trešnjevka Online - članak 2.

Video zapis

Ukratko o programu Dana škole i obilježavanja 85.godina škole:Program Dana škole i obilježavanja 85.godišnjice škole održat će se u dvorani II Doma sportova i počinje u 18 sati.

Dvorana će za posjetitelje biti otvorena od 17 sati.

Kod ulaza će biti postavljen INFO-pult na kojem će dežurne učiteljice i učitelji dočekivati uzvanike, goste, posjetitelje i upućivati ih na ulaz u gledalište.

Nekoliko zanimljivosti i događanja koja će se odvijati u predvoriju Dvorane, do početka priredbe:
- Šenoina fotkaona,
- posjetitelji će moći upriličiti kuglicu za bor kao uspomenu na proslavu.

Posjetitelji trebaju čuvati svoje ulaznice do kraja priredbe, budući da će biti dodjeljena tombola.

Program će biti originalan i mozaičan i prepun iznenađenja, najavljujemo nastup:
- malog zbora
- etno plesačica
- gđe. Jelene Miholjević u pratnji gđe. Lee Dekleve
- nastup g. Matije Kranjčića na klaviru
- zajednički nastup malog zbora s djelatnicima, uz klavirsku pratnju gđe. Ivane Jelinčić

objavio: Sanja Kovačević   datum: 1. 12. 2017.